"Юнеко" от миналото пред стената на "Екопак" в СУ
"Юнеко" от настоящето прави торбичкови хвърчила с децата
И с т о р и я
Университетският клуб за екология и устойчиво развитие е създаден през 2006-та година като обединение на няколко еко формации, развиващи дейност на територията на Софийски Университет "Св. Климент Охридски" - „Туристически клуб”, клуб „Матер еко” и движението „Сливи за смет”.
През 2007-та "Юнеко" (в колаборация с фондациите „Оранжева Луна” и „Пясъчен часовник”) стартира проект, финансиран от програма „Младежта в действие” и носещ името „Зелен Университет”. Участниците в проекта се включват в обсъждането на значими теми като възобновяемите енергийни източници, биоразнообразието и последствията от генно-модифицираните организми. Създават се специализирани информационни материали за незрящи и се поставят контейнери за изхвърляне на батерии и електронни отпадъци на територия на Ректората.
През академичната 2008-2009 г. клубът е един от партньорите на проекта "Място за бъдеще", координиран от Софийско гражданско сдружение "Щастливеца".
През ноември 2015-та, след продължително прекъсване, "Юнеко" възобновява дейността си и провежда серия инициативи с голям обществен отзвук, най-значимата от които е инициативата за въвеждане на разделното събиране в основната сграда на СУ; с това си постижение университетът става първият в страната, предприел стъпки в тази посока.
През 2018-та година настоящото ръководство на клуба го поема от своите предшественици. Новият състав на "Юнеко" полага основите на компостирането в кв. Студентски град посредством т.нар. "Студентска компостираща задруга" и се заема с активното популяризиране на споделеното градско компостиране. Организираната от учащите кампания "Софийското торбичкосъбирачество" успява да набере повече от 80 чувала с найлон от домакинствата и да преетвори голяма част от него в артикули, продадени с блаотворителна цел за фондация "Ела и Ти". Клубът е известен с ателиетата си по рисуване с органика, работилниците за плетене от торбички и изработване на торбичкови хвърчила, със склонността на членовете му да експериментират с иновативни идеи и пътешестват из България в търсенето на съмишленици и примери за подражание.
"Юнеко" от миналото снима видео в парка
"Юнеко" от настоящето на откриването на академичната 2019-та година в БФ
В и з и я
Екипът на "Юнеко" се формира от дейни, творчески настроени и социално ангажирани студенти с различна професионална ориентация, обединени около идеята за промяна на потребителските навици в полза на една по-чиста и здравословна среда на живот. Към клуба биха могли да се присъедининят възпитаници на Софийски университет, мотивирани да надгражда своите и чуждите познания в споменатото направление.
Сътрудничеството е единомислещи е от първостепенна важност за членовете на "Юнеко", ето защо клубът е част от коалиции от природозащитни организации като „За да остане природа в България”, „Да спасим Иракли” и "Нулеви отпадъци". Юнеците са отворени към партньорство с всички юридически или физически лица, припознаващи каузите му като свои.
Практика на "Юнеко" е да среща своите последователи с експерти от (не)правителствени организации, склонни да споделят своя опит и своите позиции по теми от всеобща значимост. Първият публичен семинар, организиран от клуба, е уважен от координатора на Greenpeace за Централна и Източна Европа в ресора енергетика - Ян Хаверкамп. Във времето гост-лектори са членовете на НПО "За Земята", на сдружение "Естествоизпитатели", на "Meждународния пътуващ университет" и др.
За периода на своето съществуване "Юнеко" се явява трибуна на студентското мнение по важни въпроси, касаещи налагането на модели за устойчиво развитие в страната. Екологичното възпитание е средството, с което клубът реализира политиката си, а реализирането му се случва с помощта на инициирането на обществени дискусии, петиции, акции с идеална цел.
Еколожка конференция в СУ
Плакат на едно от многобройните събития на "Зеления Университет"
Логото на "Нулеви отпадъци"
Ц е л и
Популяризиране на zero waste - концепцията.
Активно участие в изграждането на компостьорска мрежа в страната.
Развиване на архив с ценни съвети за грижа за пчелите.
Разучаване и споделяне на работещи практики от екологични организации в страната и чужбина.
Участие в международни обмени и локални мероприятия по почистване и залесяване.
Разгласяване на дейностите, касаещи пряко целевата група от студенти и младежи в гимназиална степен на обучение - конкурси, стажове, проекти, семинари и изложби.