top of page
Writer's pictureUNECO

Академична 2018/2019 година и как премина тя

В разгара на летните месеци, решихме да ви споделим и по-точно да ви се похвалим с успехите, които пожънахме благодарение на вас – нашите невероятни еко-приятели, без чиято помощ нищо от това нямаше да бъде възможно! Затова преди да се впуснем в разкази, бихме искали да изкажем едно огромно БЛАГОДАРЯ за подкрепата ви!


Да започнем от самото начало… клубът, нуждаейки се от „свежа кръв“ участва на изложение на университетските клубове, организирано от Студентския съвет при СУ, състояло се на 6.03.2019г. , където се запозна с много от новите си членове.


Първото събитие на UNECO през тази година беше „Софийското торбичкосъбирачество“, което бе и най-мащабният проект на клуба за изминалите месеци. Получихме широк отзвук в медиите и социалните мрежи, а торбичките, които събрахме бяха ХИЛЯДИ. Предоставяме ви линк към интервюто на едно от прекрасните лица на клуба - Калинка Асенова в радио "Тангра" тук, а също и репортаж на БНР "Хоризонт" - тук. А ето и МАЛКА част от резултатите:


Торбичкосъбирачеството доведе до нашето второ събитие, а именно

“Торбичкоплетене Vol.1”. В рамките на няколко часа две прекрасни дами от ателие „Изплети топлина“ – Маргарита Соколова и Яна Георгиева ни показаха как да направим прежда от събраните найлонки и да изплетем панери, които след това да бъдат продадени с цел благотворителност, очаквайте повече новини относно тази кампания скоро!

Ако имате идеи за други предмети от бита, за чиято направа бихме могли да използваме найлонови торбички, ще се радваме да споделите с нас!

Поради големия интерес към това събитие пък, се наложи да организираме второ – „Торбичкоплетене Vol.2“ , то се осъществи благодарение на работилничка за умения „Моливия“ и невероятната Гергана Дойчинова.

Междувременно бе открита втората за град София компостираща зона. Тя се намира пред блок №42 в Студентски град, която към момента се радва на грижите на членовете на Facebook групата „Студентска компостираща задруга“, в която може да се включите, ако сте заинтересовани от компостирането и природосъобразния начин на живот.


Завършихме университетската година със събитие, организирано от неправителствената организация „Science for Nature Foundation“ по случай световния ден на околната среда, който се провежда ежегодно на 5 юни. Тази година събитието бе посветено на темата за замърсяването на въздуха. А поканени за участие освен нашия клуб, бяха също:


1) Медици от Сдружение „Въздух за здраве“ (www.air4health.eu), които измерваха функцията на белия дроб на желаещи посетители, за да се регистрира т.нар. белодробно число. Също така се измериха концентрацията на ФПЧ2.5 (фини прахови частици с големина до 2,5 микрона) и въглероден оксид, за като посетителите получиха разяснение относно здравните последици и ефектите от всяко от измерените вещества от водещи медици в страната.

2) Йога-студио „Дивали“ (www.yogadiwali.com) разказа каква е връзката между чистата околна среда и йога философията, защо йога не се практикува само на постелката., за дишането като естествен процес и като осъзнаване за жизнената енергия в нас и около нас и как, усъвършенствайки себе си, подобряваме средата, която обитаваме.

3) От Tree Doctor (бранд на Фортис Визио ЕООД (www.fortisvisio.com) показаха как се осъществява една оценка на здравословното състояние на дърветата в градска среда – все пак дърветата имат водеща роля в града в пречистването на замърсения въздух и представляват белите дробове на градската екосистема. По време на събитието ландшафтният архитект Максим Янев демонстрира как се извършва външно и вътрешно изследване на състоянието на дървета чрез уреди като резистограф и арботом.

4) Плетчица (Плетчица) и Плети с тениска (Плети с тениска) проведоха работилница, в която текстилни отпадъци ще получат шанс за нов “живот”.

5) TexCycle (www.texcycle.bg) е проект за събиране и оползотворяване на употребявани или ненужни дрехи, обувки, чанти, аксесоари, домакински текстил. Бяха представени ползите за околната среда, включително качеството на въздуха, при изграждането на такава система. TexCycle имат позиционирани контейнери на различни локации на територията на град София и още 7 населени места. По време на събитието също бе осигурен контейнер, в който да бъдат оставени дрехи и други ненужни текстилни материали.

6) Фондация „Наука за природата“ (www.sciencefornature.org) работи по първия проект по Програма LIFE на ЕС за опазване на прилепите в България. Посетителите по време на събитието имаха възможност да разберат повече за особеностите на тези потайни животни и екологичната им роля, за която дори не подозирате. Научихме защо са важни прилепите за хората и какво прави фондацията за тяхното опазване по проект Живот под един покрив (www.batslife.eu).

7) А нашата цел на събитието бе да обърнем внимание на проблема със замърсяването на въздуха и да илюстрираме пряката връзка между доброто прекарване навън и здравето, за запазването на което чистотата на околната среда е от първостепенно значение. Представихме различните си дейности и заедно с помощта на малки и големи преобразувахме излишните найлонови торбички в хвърчила.


Клубът взе участие и по време на представянето на два прекрасни филма - "ДОМ" и "Living the Change Documentary".


 

В заключение: 2018/2019 академична година беше страхотна и

най - важното - изключително ползотворна!


Благодарим ви, че през изминалите месеци бяхте с нас! Пожелаваме ви невероятно лято, изпълнено с ZERO-WASTE приключения! Ще се видим отново наесен!

23 views0 comments

Commentaires


bottom of page